Hoppa till sidans innehåll

Många Lidingö-löpare i VM

03 JUL 2012 23:51
De 3 kommande veckorna arrangeras Student-VM i Spanien, Junior-VM i Slovakien og VM i Schweiz, och Lidingö har löpare i alla mesterskapen.
  • Uppdaterad: 21 AUG 2015 14:55

Student-VM i Alicante i Spanien:

Tisdag 3 juli – Långdistans
Onsdag 4 juli – Sprint
Torsdag 5 juli – Medeldistans
Fredag 6 juli – Stafett

Lidingö-löpare:
Anna Bachman, Sverige (medel och stafett)
Sarina Jenzer, Schweiz

 

Junior-VM i Kosice i Slovakien:

Sunday, 8th July - Sprint final
Monday, 9th July - Long distance final
Wednesday, 11th July - Middle distance qual
Thursday, 12th July - Middle distance final
Friday, 13th July - Relay

Lidingö-löpar:
Helena Karlsson, Sverige

 

VM Lausanne i Schweiz:

Saturday, 14 July - Sprint Qual and Final
Sunday, 15 July - Long distance Qual
Monday, 16 July - Middle distance Qual
Tuesday, 17 July - Middle distance Final
Thursday, 19 July - Long distance Final
Saturday, 21 July - Relay

Lidingö-löpare:
Ines Brodmann, Schweiz (lång)
Rachael Rothman, Storbritanien
Øystein Kvaal Østerbø, Norge (sprint)
Nicolas Simonin, Irland
Klaus Schgaguler, Italien
Niels-Peter Foppen, Nederland
Biel Rafols, Spanien
Fredrik Johansson, Sverige (reserv)

Skribent: Øystein Kvaal Østerbø

VÅRA SOCIALA MEDIER:



STOLT ARRANGÖR AV:

lidingoloppet-logo.svg

SAMARBETSPARTNERS:

noname logo med platta

Postadress:
IFK Lidingö SOK - Orientering
PDF-fakturor: This is a mailto link, Vasavägen 82
18141 Lidingö

Besöksadress:
Vasavägen 82
18141 Lidingö

Kontakt:
Tel: 0730203462
E-post: This is a mailto link

Se all info