Hoppa till sidans innehåll

O-ringen: Filip bäst på 2:a etappen

21 JUL 2014 14:47
O-ringens andra etapp avgjordes idag vid Västanåberget norr om Kristianstad. I H21 elitklassen sprang Lidingölöparna bra och bäst av dem Filip Dahlgren på en 7:e plats och Fredrik Johansson 8:e.
  • Uppdaterad: 08 JUN 2016 01:51

Långdistans och ett fint men varmt väder stod på programmet för deltagarna i O-ringen när 2:a etappen avgjordes norr om Kristiandstad.

I H21 Elit-klassen sprang Filip Dahlgren in på en 7:e plats 5:07 efter dagens segrare fransmannen Thierry Gueorgiou tävlandes för finska Kalevan Rasti. 48 sekunder efter Filip blev Fredrik Johansson på en 8:e plats. Bra lopp gjorde också Øystein Kvaal Østerbø (17:e, + 9:46)  och Nicolas Simonin (21:a,+12:16). I sammandraget ligger nu Filip 7:a, Fredrik 8:a, Øystein 16:e och Nicolas 21:a.

nick_oringen
Nick Simonin utpumpad efter ett bra lopp. Foto: O-ringen

I D21 Elitklassen var idag Anna Bachman starkaste Lidingölöpare på en 19:e plats, Annica Gustafsson på en 20:e plats. Tidsavståndet blev dock stort efter uppvisningen av Tove Alexandersson som vann dagens etapp med hela 5:42.
I sammandraget är fortfarnde Annica bästa Lidingölöpare på en 18:e plats med Anna på en 19:e.

I övrigt så blev det idag ingen etappsegrare för Lidingö, men Julia Rajan i D14 springer riktigt bra och ligger på en sammanlagd 5:e plats. Gårdagens Lidingösegrare Birgitta Thunell tappade idag och blev 11:a på etappen och ligger nu 3:a i totalen.

Lidingö resultat etapp 2.

Klass Pl Namn Tid Total
H21 Elit 7 Filip Dahlgren 98:03:00 (7) 112:16
H21 Elit 8 Fredrik Johansson 98:51:00 (8) 113:08
D17-20 Kort 8 Jennifer Wendelius 61:52:00 (17) 146:29
H35 8 Linus Kaisajuntti 73:45:00 (8) 137:18
D14 10 Julia Rajan 35:11:00 (5) 72:47
D75 11 Birgitta Thunell 65:35:00 (3) 107:29
D80 14 Solveig Spångberg 161:55:00 (13) 290:57
Open 7 16 Jacob Dahllöf 29:40:00 (---) Ej start
H21 Elit 17 Øystein Kvaal Østerbø 102:12:00 (16) 116:21
H21 Kort 18 Mattias Johansson 58:57:00 (21) 117:13
D35 Kort 18 Emma Dahlstedt 47:28:00 (6) 91:34
H40 Kort-1 19 Pär Lilja 53:36:00 (15) 107:21
D21 Elit 19 Anna Bachman 99:16:00 (19) 115:05
H18 Lång 19 Mattias Perneby 63:12:00 (8) 122:08
D50 Motion 19 Madeleine Cassel 59:19:00 (21) 116:36
D21 Elit 20 Annica Gustafsson 99:58:00 (18) 114:13
H45 2 20 Ingemar Stenbeck 60:53:00 (16) 120:26
H21 Elit 21 Nicolas Simonin 105:12:00 (21) 119:26
Challenge M10 23 Mattias Ganslandt 84:53:00 (18) 174:00
D12 Kort 23 Amelie Rajan 40:54:00 (19) 72:56
H55 25 Hans Tarandi 51:30:00 (14) 101:23
H21 Elit 35 Jo Indgaard 111:03:00 (36) 126:06
H35 35 Tero Junttila 88:36:00 (24) 159:29
D21 35 Elin Carlsson 62:56:00 (36) 133:06
D45 Kort 40 Mia Lilja 40:21:00 (22) 84:40
D21 Elit 41 Sofia Törnqvist 108:21:00 (---) Diskad
D21 Elit 44 Sofia Adolfsson 109:44:00 (42) 125:58
H21 Elit 45 Erik Ivarsson Sandberg 114:16:00 (45) 129:55
H21 Elit 46 Anders Carlsson 114:18:00 (43) 129:03
D21 Elit 49 Adela Indrakova 111:53:00 (44) 127:05
Open 2 51 Signe Hillerhag 89:12:00 (27) 148:15
H45 2 54 Magnus Rajan 70:49:00 (50) 137:29
D18 Lång 60 Teodora von Frenckell 80:16:00 (71) 183:44
D45 Kort 63 Susanne Curman 43:03:00 (37) 87:39
Open 3 63 Daniel Wendelius 43:57:00 (64) 106:15
Open 7 64 Patrik Wendelius 36:17:00 (57) 86:09
H18 Lång 64 Sixten Hillerhag 78:59:00 (72) 161:21
D40 Kort 65 Anneli Salomonsson 46:09:00 (62) 96:19
D21 Lång 66 Matilda Olsson 113:02:00 (64) 214:07
H15 67 Petter Boding 51:51:00 (59) 109:00
Open 4 71 Jeanette Jarlemark 85:49:00 (---) Ej start
D50 72 Christina Perneby 58:13:00 (90) 130:26
Open 6 73 Helena Ganslandt 154:16:00 (58) 261:05
H55 75 Tapani Mattus 60:45:00 (56) 121:40
Open 7 90 Anneli Wendelius 38:14:00 (142) 111:15
H18 Lång 91 Oliver Klingefjord 101:05:00 (87) 197:01
D15 96 Ebba Ganslandt 56:36:00 (91) 112:09
H55 Kort 102 Lars-Gunnar Falk 59:20:00 (87) 116:08
Open 4 103 Helene Swartz 103:30:00 (54) 195:28
H12 103 Ludvig Jarlemark 45:39:00 (107) 90:17
H50 1 105 Wilhelm Von Frenckell 84:18:00 (108) 175:11
D15 110 Elin Jarlemark 59:42:00 (99) 115:20
H12 122 Waldemar Von Frenckell 50:15:00 (99) 87:23
H21 Kort 124 Henrik Sandén 79:39:00 (104) 152:06
D15 146 Karolina Bjärnlid 66:42:00 (147) 140:54
Open 7 147 Henrik Boding 43:07:00 (108) 100:08
H12 151 Simon Lilja 62:45:00 (127) 104:47
Open 3 156 Magnus Bjärnlid 54:17:00 (---) Ej start
H15 158 Limnefelt Niclas 74:54:00 (166) 175:45
D16 161 Isabella Tapper 86:57:00 (147) 161:27
D45 163 Sofie Von Frenckell 101:01:00 (157) 186:09
D16 165 Evelyn Wendelius 88:54:00 (141) 152:18
H45 Kort-1 168 Torbjörn Jarlemark 89:39:00 (162) 185:48
U2 189 Jonathan Blomlöf 35:27:00 (194) 80:08
Open 7 220 Tomas Tapper 52:25:00 (148) 114:28
H21 Kort 230 Johan Adolfsson 121:46:00 (227) 231:53
U1 251 Maja Lilja 35:55:00 (233) 64:35
D45 Kort 253 Ann-Carol Wallgren 109:13:00 (249) 282:20
Open 7 287 Lotta Tapper 85:16:00 (204) 161:27
Open 5 305 Mia Hillerhag 69:41:00 (193) 126:08
Open 3 --- Magnus Bjärulid Ej start (---) Ej start
H35 --- Ola Lindqvist Ej start (---) Ej start
D70 --- Margareta Sander Ej start (---) Ej start
H75 --- Åke Sander Ej start (---) Ej start
D15 --- Rafaela Von Frenckell Ej start (---) Ej godk.
H50 1 --- Jari Pöyhönen Ej start (---) Ej start
D21 Elit --- Helena Karlsson Ej start (---) Ej start
MTB-O H50 --- Anders Stjerndahl 0 (---) Innan start
MTB-O H20 --- Måns Tistad 0 (---) Innan start
MTB-O D50 --- Margareta Meiton 0 (---) Innan start
MTB-O H21 --- Nils Malm 0 (---) Innan start
MTB-O D21 --- Josefin Wångdahl --- (---) Innan start
Skribent: Robert Larsson

VÅRA SOCIALA MEDIER:



STOLT ARRANGÖR AV:

lidingoloppet-logo.svg

SAMARBETSPARTNERS:

noname logo med platta

Postadress:
IFK Lidingö SOK - Orientering
PDF-fakturor: This is a mailto link, Vasavägen 82
18141 Lidingö

Besöksadress:
Vasavägen 82
18141 Lidingö

Kontakt:
Tel: 0730203462
E-post: This is a mailto link

Se all info