Hoppa till sidans innehåll

O-ringen: Kanonlopp av Annica

24 JUL 2014 21:40
Ingen etappvinst för Lidingö på den 4:e etappen, men en hel del riktigt bra resultat. Annica Gustafsson i damernas elitklass gjorde en riktigt bra insats och slutade 4:a.
  • Skapad: 24 JUL 2014 21:40

Efter en dags vila så var det återigen dags för en etapp, den 4:e. På programmet var det återigen långdistans och elit herr och dam klasserna fick en riktigt tuff uppgift.

Annica Gustafsson visade att kapaciteten finns för att vara med i absoluta toppen och slog till med en 4:e plats, 5.58 efter Tove Alexandersson som återigen vann. Med sitt lopp idag så klättrar även Annica i sammandraget och går ut som 11:a i morgondagens jaktstart med mycket goda chanser att nå topp 10 totalt. Även Anna Bachman plockade placeringar på etappen och går ut som 19:e löpare.

För herrarna så ville det sig inte riktigt, ett stort misstag på de 2 första kontrollerna spoljerade Fredrik Johanssons dag och han slutade på en 15:e plats, Filip Dahlgren inledde bättre men gjorde en stor miss på en kontroll och blev 11:a, 8:07 efter suveränen Thierry Gueorgiou som vann även dagens etapp och leder nu sammandraget med 3:37 till Jonas Leandersson. I morgondagens jaktstart går Filip ut som bästa Lidingölöpare på en sammanlagd 6:e plats, Fredrik går ut som 10:a och Öystein som 16:e.

I övriga klasser så var det en bra dag för familjen Kaisajuntti/Dahlstedt som både Linus i H35 och Emma i D35 kort blev 2:or. Jennifer Wendelius och Birgitta Thunell blev båda 3:a på dagens etapp.

I morgon väntar avslutning av O-ringen i Skåne.

Lidingöresultat 4:e etappen

Klass
 
 
 
 
Pl

 
Namn Tid Total
D35 Kort 2 Emma Dahlstedt 37:32:00 (5)
  151:55
H35 2 Linus Kaisajuntti 52:07:00 (7)
  220:27
Open 9 3 John Fredriksson 41:37:00 (---)
  Ej start
D17-20 Kort 3 Jennifer Wendelius 53:09:00 (8)
  245:30
D75 3 Birgitta Thunell 39:27:00 (3)
  169:19
D21 Elit 4 Annica Gustafsson 70:50:00 (11)
  220:41
H18 Lång 7 Mattias Perneby 52:42:00 (5)
  209:47
D45 Kort 9 Mia Lilja 35:50:00 (9)
  143:05
H21 Elit 11 Filip Dahlgren 88:35:00 (6)
  240:25
H35 12 Tero Junttila 61:43:00 (19)
  256:37
Open 3 12 Daniel Wendelius 29:07:00 (34)
  178:08
D14 13 Julia Rajan 32:48:00 (4)
  128:04
D80 14 Solveig Spångberg 79:59:00 (12)
  430:35
D21 Elit 14 Anna Bachman 74:26:00 (19)
  227:40
H21 Elit 15 Fredrik Johansson 89:05:00 (10)
  242:08
D45 Kort 19 Susanne Curman 38:35:00 (16)
  151:40
H55 19 Hans Tarandi 49:08:00 (17)
  183:21
H21 Elit 20 Nicolas Simonin 91:14:00 (25)
  258:23
Challenge M10 22 Mattias Ganslandt 70:08:00 (14)
  314:09
Open 7 22 Måns Tisdag 27:29:00 (---)
  Ej start
2-days Men 27 Emil Hjalmarsson 54:54:00 (27)
  54:54
D12 Kort 28 Amelie Rajan 29:27:00 (19)
  130:34
H21 Elit 29 Øystein Kvaal Østerbø 93:05:00 (16)
  252:02
H45 2 29 Ingemar Stenbeck 56:24:00 (18)
  207:04
D21 Elit 30 Sofia Törnqvist 79:38:00 (36)
  245:39
D21 33 Elin Carlsson 58:48:00 (41)
  229:58
H21 Kort 33 Mattias Johansson 55:48:00 (19)
  197:19
H40 Kort-1 34 Pär Lilja 50:25:00 (19)
  184:11
H21 Elit 35 Erik Ivarsson Sandberg 97:07:00 (35)
  268:51
U1 35 Maja Lilja 12:40 (150)
  95:31
H21 Elit 36 Anders Carlsson 97:42:00 (43)
  274:19
D50 Motion 36 Madeleine Cassel 49:38:00 (17)
  193:24
D18 Lång 40 Teodora von Frenckell 65:10:00 (64)
  297:59
H45 2 46 Magnus Rajan 60:43:00 (53)
  240:27
D40 Kort 48 Anneli Salomonsson 45:05:00 (---)
  Ej godk.
D21 Elit 49 Sofia Adolfsson 87:13:00 (45)
  255:21
H55 Kort 50 Lars-Gunnar Falk 51:21:00 (61)
  197:58
H21 Elit 50 Jo Indgaard 102:00:00 (33)
  268:10
D21 Elit 53 Adela Indrakova 87:46:00 (43)
  253:52
D15 58 Elin Jarlemark 41:18:00 (103)
  210:40
Open 7 59 Anneli Wendelius 32:49:00 (140)
  242:31
H18 Lång 59 Oliver Klingefjord 67:58:00 (78)
  312:49
D21 Lång 62 Matilda Olsson 82:30:00 (61)
  338:19
Open 6 67 Krister Nilsson 76:58:00 (---)
  Ej start
H18 Lång 74 Sixten Hillerhag 74:43:00 (67)
  280:02
D50 86 Christina Perneby 62:21:00 (83)
  224:10
H50 1 94 Jari Pöyhönen 67:07:00 (---)
  Ej start
H12 95 Simon Lilja 31:50:00 (111)
  165:23
D16 95 Evelyn Wendelius 44:56:00 (119)
  231:49
H50 1 101 Wilhelm Von Frenckell 68:35:00 (100)
  294:25
Open 7 104 Jacob Dahllöf 36:29:00 (---)
  Ej start
H15 105 Petter Boding 49:13:00 (71)
  191:49
Open 4 109 Jeanette Jarlemark 81:40:00 (---)
  Ej start
Open 6 113 Helena Ganslandt 107:51:00 (53)
  477:33
Open 4 119 Helene Swartz 85:15:00 (41)
  349:26
D15 124 Ebba Ganslandt 53:15:00 (86)
  200:02
H12 136 Ludvig Jarlemark 38:31:00 (104)
  156:29
H15 143 Limnefelt Niclas 58:19:00 (149)
  271:15
H12 146 Waldemar Von Frenckell 42:02:00 (109)
  160:43
H45 Kort-1 148 Torbjörn Jarlemark 76:47:00 (154)
  310:53
D45 149 Sofie Von Frenckell 72:08:00 (151)
  311:07
Open 7 151 Tomas Tapper 39:45:00 (---)
  Ej godk.
D16 151 Isabella Tapper 60:52:00 (144)
  273:01
D15 153 Karolina Bjärnlid 64:31:00 (149)
  281:50
H21 Kort 159 Henrik Sandén 76:53:00 (109)
  259:15
Open 3 208 Magnus Bjärnlid 45:14:00 (---)
  Ej start
H21 Kort 216 Johan Adolfsson 95:11:00 (206)
  375:05
U2 219 Jonathan Blomlöf 33:22:00 (182)
  160:33
Open 7 235 Patrik Wendelius 46:56:00 (86)
  183:47
D45 Kort 251 Ann-Carol Wallgren 132:36:00 (237)
  521:04
Open 7 295 Henrik Boding 54:55:00 (99)
  193:23
Open 7 298 Lotta Tapper 55:14:00 (152)
  264:43
Open 3 --- Magnus Bjärulid Ej start (---)
  Ej start
H35 --- Ola Lindqvist Ej start (---)
  Ej start
D70 --- Margareta Sander Ej start (---)
  Ej start
H55 --- Tapani Mattus Ej start (---)
  Ej start
Open 6 --- Josefin Wångdahl Ej start (---)
  Ej start
MTB-O H20 --- Måns Tistad Ej start (---)
  Ej start
D21 Elit --- Helena Karlsson Ej start (---)
  Ej start
Open 5 --- Mia Hillerhag Ej start (---)
  Ej start
H75 --- Åke Sander Ej start (---)
  Ej start
Open 3 --- Jeanette Jarlemark Ej start (---)
  Ej start
Open 2 --- Signe Hillerhag Ej start (---)
  Ej start
MTB-O D21 --- Josefin Wångdahl Ej start (---)
  Ej start
MTB-O D50 --- Margareta Meiton Ej start (---)
  Ej start
Open 8 --- Elisabeth Hansson Ej start (---)
  Ej start
MTB-O H21 --- Nils Malm Ej start (---)
  Ej start
MTB-O H50 --- Anders Stjerndahl Ej start (---)
  Ej start
D15 --- Rafaela Von Frenckell Ej godk. (---)
  Ej godk.
Skribent: Robert Larsson

VÅRA SOCIALA MEDIER:




STOLT ARRANGÖR AV:

SAMARBETSPARTNERS:

noname logo med platta

 

Postadress:
IFK Lidingö SOK - Orientering
PDF-fakturor: This is a mailto link, Vasavägen 82
18141 Lidingö

Besöksadress:
Vasavägen 82
18141 Lidingö

Kontakt:
Tel: 0730203462
E-post: This is a mailto link

Se all info