Hoppa till sidans innehåll

O-ringen: Ny etappvinst för Lidingö

22 JUL 2014 13:34
Birgitta Thunell visade efter gårdagens misstag att hon är bäst i Damer 70, idag blev det seger med 2.10, Julian Rajan i D14 fortsätter att springa mycket bra och är nu 3:a i totalen. Maja Lilja i D45 Kort var endast 39 sekunder i från etappvinst.
  • Skapad: 22 JUL 2014 13:34

Den 3:e etappen avgjordes med medeldistansbanor i en helt annorlunda terräng än det tidigare etapperna. Nu bjöds det på sanddyner och ett mål placerat bara ett hundratals meter från havet. För Lidingös del så var det Birgitta Thunell som ordnade en ny etappseger med att vinna D70 klassen.

För elit herrarna blev det inte lika framskjutna placering idag, men stabila lopp av både Filip Dahlgren (13:e, +3.16) och Fredrik Johansson (15:e, +3.37). Även Jo Ingaard fick till ett bättre lopp än tidigare etapper och blev 17:, +3.46).
I totalen ligger Filip på en 7:e plats, Fredrik på en 8:e, Öystein 18:e, och Jo plockade 9 platseringar till en 27:e plats.

I dam litklassen var det återigen Annica Gustafsson som var bästa Lidingölöpare med en 17:e plats, 5:29 efter suveränen Tovw Alexandersson. Annica är också bästa Lidingölöpare i totalen med på en 18:e plats, Anna Bachman är 23:a i totalen efter dagens etapp.

Lidingöresultat etapp 3

Klass Pl Löpare Etapp tid Sammanlagd (p)tid

 
  D75
1 Birgitta Thunell 22:23 (3)
  129:52
D45 Kort 2 Mia Lilja 22:35 (10)
  107:15
D35 Kort 4 Emma Dahlstedt 22:49 (6)
  114:23
H35 6 Linus Kaisajuntti 31:02:00 (6)
  168:20
D50 Motion 9 Madeleine Cassel 27:10:00 (16)
  143:46
D80 10 Solveig Spångberg 59:39:00 (10)
  350:36
D14 11 Julia Rajan 22:29 (3)
  95:16
D45 Kort 11 Susanne Curman 25:26:00 (19)
  113:05
H21 Elit 13 Filip Dahlgren 39:34:00 (7)
  151:50
H45 2 13 Ingemar Stenbeck 30:14:00 (15)
  150:40
Challenge M10 15 Mattias Ganslandt 70:01:00 (14)
  244:01
H21 Elit 15 Fredrik Johansson 39:55:00 (8)
  153:03
H21 Kort 16 Mattias Johansson 24:18:00 (16)
  141:31
D21 Elit 17 Annica Gustafsson 35:38:00 (18)
  149:51
H21 Elit 17 Jo Indgaard 40:04:00 (27)
  166:10
D12 Kort 18 Amelie Rajan 28:11:00 (17)
  101:07
D17-20 Kort 19 Jennifer Wendelius 45:52:00 (17)
  192:21
H35 20 Tero Junttila 35:25:00 (19)
  194:54
H40 Kort-1 20 Pär Lilja 26:25:00 (16)
  133:46
H18 Lång 20 Mattias Perneby 34:57:00 (8)
  157:05
H55 29 Hans Tarandi 32:50:00 (16)
  134:13
H21 Elit 30 Erik Ivarsson Sandberg 41:49:00 (40)
  171:44
D21 Elit 30 Anna Bachman 38:09:00 (23)
  153:14
D21 Elit 36 Adela Indrakova 39:01:00 (43)
  166:06
H21 Elit 39 Øystein Kvaal Østerbø 42:36:00 (18)
  158:57
H55 39 Tapani Mattus 33:52:00 (46)
  155:32
Open 8 40 Elisabeth Hansson 38:50:00 (---)
  Ej start
H55 Kort 43 Lars-Gunnar Falk 30:29:00 (72)
  146:37
U1 45 Maja Lilja 18:16 (181)
  82:51
D21 Lång 47 Matilda Olsson 41:42:00 (52)
  255:49
D50 50 Christina Perneby 31:23:00 (76)
  161:49
D21 Elit 53 Sofia Törnqvist 41:53:00 (42)
  166:01
D21 Elit 56 Sofia Adolfsson 42:10:00 (47)
  168:08
D18 Lång 57 Teodora von Frenckell 49:05:00 (63)
  232:49
D15 59 Ebba Ganslandt 34:38:00 (70)
  146:47
H21 Elit 61 Anders Carlsson 47:34:00 (49)
  176:37
Open 4 62 Helene Swartz 68:43:00 (43)
  264:11
H21 Elit 63 Nicolas Simonin 47:43:00 (31)
  167:09
D16 63 Evelyn Wendelius 34:35:00 (114)
  186:53
H18 Lång 64 Sixten Hillerhag 43:58:00 (63)
  205:19
H18 Lång 72 Oliver Klingefjord 47:50:00 (77)
  244:51
H75 76 Åke Sander 54:56:00 (---)
  Ej start
Open 6 79 Helena Ganslandt 108:37:00 (51)
  369:42
H21 Kort 83 Henrik Sandén 30:16:00 (85)
  182:22
H15 90 Petter Boding 33:36:00 (64)
  142:36
H45 2 92 Magnus Rajan 42:15:00 (58)
  179:44
D21 110 Elin Carlsson 38:04:00 (51)
  171:10
H50 1 112 Wilhelm Von Frenckell 50:39:00 (98)
  225:50
H15 112 Limnefelt Niclas 37:11:00 (146)
  212:56
H50 1 122 Jari Pöyhönen 56:04:00 (---)
  Ej start
H12 123 Ludvig Jarlemark 27:41:00 (100)
  117:58
D16 124 Isabella Tapper 50:42:00 (134)
  212:09
H12 129 Simon Lilja 28:46:00 (122)
  133:33
D15 134 Elin Jarlemark 54:02:00 (106)
  169:22
H12 141 Waldemar Von Frenckell 31:18:00 (102)
  118:41
H45 Kort-1 150 Torbjörn Jarlemark 48:18:00 (159)
  234:06
D15 153 Karolina Bjärnlid 76:25:00 (144)
  217:19
D45 157 Sofie Von Frenckell 52:50:00 (146)
  238:59
Open 7 196 Henrik Boding 38:20:00 (88)
  138:28
Open 3 211 Daniel Wendelius 42:46:00 (60)
  149:01
H21 Kort 217 Johan Adolfsson 48:01:00 (208)
  279:54
U2 227 Jonathan Blomlöf 47:03:00 (185)
  127:11
D45 Kort 249 Ann-Carol Wallgren 106:08:00 (238)
  388:28
Open 3 260 Magnus Bjärnlid 45:49:00 (---)
  Ej start
Open 7 308 Lotta Tapper 48:02:00 (158)
  209:29
Open 7 326 Patrik Wendelius 50:42:00 (85)
  136:51
Open 7 375 Jacob Dahllöf 65:19:00 (---)
  Ej start
Open 7 390 Anneli Wendelius 98:27:00 (159)
  209:42
Open 3 417 Jeanette Jarlemark 64:45:00 (---)
  Ej start
Open 5 --- Mia Hillerhag Ej start (---)
  Ej start
Open 2 --- Signe Hillerhag Ej start (---)
  Ej start
Open 3 --- Magnus Bjärulid Ej start (---)
  Ej start
Open 4 --- Jeanette Jarlemark Ej start (---)
  Ej start
2-days Men --- Emil Hjalmarsson Ej start (---)
  Ej start
H35 --- Ola Lindqvist Ej start (---)
  Ej start
D70 --- Margareta Sander Ej start (---)
  Ej start
D15 --- Rafaela Von Frenckell Ej godk. (---)
  Ej godk.
D40 Kort --- Anneli Salomonsson Ej godk. (---)
  Ej godk.
D21 Elit --- Helena Karlsson Ej godk. (---)
  Ej start
Open 7 --- Tomas Tapper Ej godk. (---)
  Ej godk.
Open 6 --- Josefin Wångdahl --- (---)
  Ej start
MTB-O D21 --- Josefin Wångdahl --- (---)
  Innan start
MTB-O H20 --- Måns Tistad --- (---)
  Innan start
MTB-O H21 --- Nils Malm --- (---)
  Innan start
MTB-O D50 --- Margareta Meiton --- (---)
  Ej godk.
MTB-O H50 --- Anders Stjerndahl --- (---)
  Innan start
Skribent: Robert Larsson

VÅRA SOCIALA MEDIER:




STOLT ARRANGÖR AV:

SAMARBETSPARTNERS:

noname logo med platta

 

Postadress:
IFK Lidingö SOK - Orientering
PDF-fakturor: This is a mailto link, Vasavägen 82
18141 Lidingö

Besöksadress:
Vasavägen 82
18141 Lidingö

Kontakt:
Tel: 0730203462
E-post: This is a mailto link

Se all info