Hoppa till sidans innehåll

Starka insatser på 25manna 2016

12 OKT 2016 10:56
Det blev en riktigt fin dag vid Kungens Kurva för IFK Lidingö SOK. Lag 1 slutade 3:a, lag 2 blev bästa andralag och lag 3 var länge med i kampen om att bli bästa tredjelag.
  • Uppdaterad: 20 JAN 2017 17:53

Efter 25 mycket stabila sträckor sprang Fredrik Bakkman in klubben till en fin 3:e-plats, endast 20 sekunder från segrande Halden SK. Finska Koovee blev 2:a och IFK Lidingö SOK blev bästa svenska lag. 


Foto: Rikard Claesson

Lidingö var i täten genom hela stafetten och vi följde vår plan om tekniskt stabila lopp från start till mål. 


Foto: Rikard Claesson

Riktigt kul även med lag 2 som blev bästa andralag på en 32:e-plats. Lag 3 placerade sig som 143:a. 


Foto: Rikard Claesson

Tack till alla löpare, ledare och publik för strålande insatser! 

Resultat: 

 

3 IFK Lidingö SOK 1       5:06:55        
  1. Emma Bjessmo 37:28 16 +1:14 37:28 16      
  2. Mårten Boström 35:45 13 +2:49 1:13:13 9 -7    
  3. Matleena Boström 27:38 6 +0:58 1:40:51 6 -3    
  3. Alice Hugosson 27:44 10 +1:04 1:40:57 3 -6    
  3. Sofia Törnqvist 29:20 35 +2:40 1:42:33 3 -6    
  3. Annica Gustafsson 29:40 44 +3:00 1:42:53 2 -7    
  4. Lukas Werner 11:49 7 +0:19 1:54:42 2 -4    
  4. Emma Dahlstedt 12:13 15 +0:43 1:55:06 2 -1    
  4. Julia Rajan 13:32 86 +2:02 1:56:25 2 -1    
  4. Mia Lilja 15:48 360 +4:18 1:58:41 2 0    
  5. Julian Dent 34:34 16 +2:55 2:31:13 2 0    
  5. Hector Haines 36:02 51 +4:23 2:32:41 3 +1    
  5. Anders Carlsson 35:17 28 +3:38 2:31:56 4 +2    
  5. Simon Schuster 42:32 314 +10:53 2:39:11 4 +2    
  6. Helena Karlsson 25:33 62 +4:29 3:00:51 4 +2    
  6. Jesper Svedberg 26:27 89 +5:23 3:01:45 4 +1    
  6. Martin Larbo 25:29 59 +4:25 3:00:47 4 0    
  6. Martin Johnsson 23:20 7 +2:16 2:58:38 3 -1    
  7. Nicolas Simonin 27:52 43 +2:44 3:26:30 2 -2    
  7. Erik Ivarsson Sandberg 27:36 33 +2:28 3:26:14 2 -2    
  7. Øystein Kvaal Østerbø 27:56 46 +2:48 3:26:34 5 +1    
  7. Anders Hedman 30:02 92 +4:54 3:28:40 4 +1    
  23. Magnus Rajan 23:23 25 +4:33 3:50:06 4 +2    
  24. Anna Bachman 32:52 14 +2:26 4:22:58 5 +1    
  25. Fredrik Bakkman 43:57 6 +1:42 5:06:55 3 -2  

 

 

32 IFK Lidingö SOK 2       5:45:26        
  1. Sofie Sihver 41:34 76 +5:20 41:34 76      
  2. John Fredriksson 38:42 62 +5:46 1:20:16 57 -19    
  3. Magdalena Carlstein 30:21 65 +3:41 1:50:37 43 -14    
  3. Niina Hulkkonen 30:29 73 +3:49 1:50:45 35 -22    
  3. Johanna Sanderi 30:56 93 +4:16 1:51:12 33 -24    
  3. Akvile Preiksaite 35:02 320 +8:22 1:55:18 41 -16    
  4. Ebba Ganslandt 14:03 149 +2:33 2:09:21 37 -6    
  4. Elin Jarlemark 15:38 338 +4:08 2:10:56 42 +7    
  4. Hans Tarandi 13:22 72 +1:52 2:08:40 43 +10    
  4. Amelie Rajan 19:10 791 +7:40 2:14:28 39 -2    
  5. Máté Kerényi 38:58 149 +7:19 2:48:45 39 +2    
  5. Nils Malm 43:25 355 +11:46 2:53:12 43 +1    
  5. Ville Keskisaari 39:49 184 +8:10 2:49:36 40 -3    
  5. Hans Olof Amblie 40:59 237 +9:20 2:50:46 38 -1    
  6. Tero Junttila 27:58 150 +6:54 3:18:44 35 -4    
  6. Mattias Carlstein 27:52 146 +6:48 3:18:38 37 -6    
  6. Ulf Öjebo 28:49 194 +7:45 3:19:35 36 -4    
  6. Pär Lilja 30:03 259 +8:59 3:20:49 37 -1    
  7. Rasmus Palmqvist Aslaksen 30:39 113 +5:31 3:51:28 36 +1    
  7. Mikael Jansson 34:27 279 +9:19 3:55:16 37 0    
  7. Linus Kajsajuntti 32:41 195 +7:33 3:53:30 36 0    
  7. Mattias Johansson 32:54 206 +7:46 3:53:43 36 -1    
  23. Kjell Oberger 23:39 32 +4:49 4:17:22 33 -3    
  24. Sofia Adolfsson 37:34 38 +7:08 4:54:56 32 -1    
  25. Bryan Russel-Keely 50:30 41 +8:15 5:45:26 32 0

 

 

143 IFK Lidingö SOK 3       7:23:02        
  1. Barbora Pijáková 44:01 120 +7:47 44:01 120      
  2. Anders Tarandi 47:17 225 +14:21 1:31:18 168 +48    
  3. Karin Hedman 32:00 149 +5:20 2:03:18 137 -31    
  3. Emma Tarandi 37:14 440 +10:34 2:08:32 150 -18    
  3. Linda Bakkman 38:07 509 +11:27 2:09:25 141 -27    
  3. Susanne Curman 43:00 800 +16:20 2:14:18 142 -26    
  4. Robert Olsson Kihlborg 15:05 274 +3:35 2:29:23 116 -21    
  4. Lisa Thunell 16:55 510 +5:25 2:31:13 133 -17    
  4. Agnes Damberg 18:36 728 +7:06 2:32:54 131 -10    
  4. Ludvig Jarlemark 20:28 928 +8:58 2:34:46 139 -3    
  5. Antonio Serini 44:27 411 +12:48 3:19:13 131 +15    
  5. Ingemar Stenbeck 45:39 486 +14:00 3:20:25 126 -7    
  5. Hans Liwång 54:57 1002 +23:18 3:29:43 124 -7    
  5. Ola Lindqvist 45:57 508 +14:18 3:20:43 131 -8    
  6. Martin Terry 32:51 431 +11:47 3:53:34 127 -4    
  6. Tapani Mattus 37:48 688 +16:44 3:58:31 124 -2    
  6. Per Damberg 42:39 911 +21:35 4:03:22 132 +8    
  6. Magnus Johansson 36:11 601 +15:07 3:56:54 124 -7    
  7. Johan Alenius 35:56 330 +10:48 4:32:50 118 -9    
  7. Petter Boding 45:20 803 +20:12 4:42:14 126 +2    
  7. Jonas Carlsson 40:52 589 +15:44 4:37:46 132 0    
  7. Daniele Orler 56:23 1180 +31:15 4:53:17 145 +21    
  23. Mikael Tarandi 29:44 127 +10:54 5:23:01 137 +19    
  24. Felicity Brown 51:08 197 +20:42 6:14:09 141 +4    
  25. Sixten Hillerhag 1:08:53 170 +26:38 7:23:02 143 +2

 



Skribent: UK

VÅRA SOCIALA MEDIER:




STOLT ARRANGÖR AV:

SAMARBETSPARTNERS:

noname logo med platta

Mila

 

Postadress:
IFK Lidingö SOK - Orientering
PDF-fakturor: This is a mailto link, Vasavägen 82
18141 Lidingö

Besöksadress:
Vasavägen 82
18141 Lidingö

Kontakt:
Tel: 0730203462
E-post: This is a mailto link

Se all info