Hoppa till sidans innehåll

Topp placeringar av både dam och herrlagen på 10-mila

01 MAJ 2017 21:03
Årets 10-mila som avgjordes i Göteborg blev en riktig utmaning, med svåra banor och tuff terräng. Lidingös damer och herrar gjorde riktigt bra insatser och blev 6:a respektive 8:a.
  • Uppdaterad: 23 OKT 2017 09:59

10-mila 2017 i Göteborg går nog till historian som ett av det tuffaste och mest teknisk utmanande 10-mila någonsin. Lidingö ställde upp med 2 ungdomslag, 5 damlag och 3 herrlag i den klassiska stafetten.

Ungdomarna gjorde starka insatser och Lidingö 2 blev 92:a medans första laget blev 196:a. Efter att ungdomstafetten var avklarad så startade damkaveln.

Damstafetten
Lidingös 1:a lag med Emma Bjessmo, Alice Hugosson, Sarina Jenzer, Helena Karlsson och på den avslutande sträckan Anna Bachman gjorde alla jättefina lopp och in i det sista var Lidingö med och kämpande om segern. Tillslut blev laget 6:a endast slagen av segrarna Stora Tuna OK med 1.27.

Lidingös 2:a lag med Matleena Boström, Niina Hulkkonen, Linnéa Claesdotter, Sofia Törnqvist och Adela Indrakova blev bästa 2:a lag i hela stafetten och slutade på en 32:a plats totalt.
Övriga Lidingölag i damkaveln blev lag 3 89:a, Lag 4 246:a och lag 5 ej godkända.

Herrstafetten startade sedan vid 21:00 på lördagskvällen med målgång beräknad till kl.07:00. Dock var det rejält tufft och hårt och tiderna som var uppskattade distanserades rejält och målgången för segrande IFK Göteborg skedde inte förens vid 7:57 på söndagsmorgonen.

1:a laget för Lidingö bestod av Jere Sipponen, Anders Carlsson, Rasmus Rörholt Theisen, Hector Haines, Nicolas Simonin, Erik Ivarsson-Sandberg, Jere Pajunen, Mårten Boström, david Andersson och avslutade gjorde Øystein Kvaal Østerbø.

Alla löpare gjorde riktigt bra lopp och vi låg med i strax bakom tätlagen genom hela natten. På den 4:e sträckan som i år vara "långa natten" så sprang Hector Haines för lag 1 och gick ut i andra klungan. Dessvärre gjorde hela klungan ett stort misstag redan till första kontrollen en långsträcka på 4,6 km och här sprang IFK Göteborg iväg. Klungan med Hector sprang sedan riktigt bra men kunde inte hämta in det försprång som IFK Göteborg fick. Efter den 4:e sträckan så låg sedan kamraterna från Göteborg i ledning hela vägen och vann med stor segermarginal och förre Lidingölöparen numera i Göteborg fick springa in sitt lag till vinst.

Lidingölaget var länge med i kampen om silvret med topplopp av Erik Ivarsson-Sandberg och Mårten Boström, men dessvärre räckte vi inte till riktig i år men gjorde en mycket bra 10-mila insats och slutade på en fin 8:e plats.

Lidingös lag 2 med Bryan Keely, Rasmus Palmqvist Aslaksen, Mattias Johansson, Niklas Serrander, Ville Keskisaari, Martin Larbo, Simon Schusterm Sixten Hillerhag, Erik Jansson och Timo Mähönen gjorde också riktigt bra insatser och blev 60:e lag och 4:e bästa 2:a lag.

Resultat
https://eventor.orientering.se/Events/ResultList?eventId=14802&eventClassId=269172

IFK Lidingö SOK

10 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlpl Diff 
6 IFK Lidingö SOK 1 DAMKAVLEN       4:28:02        
  1. Emma Bjessmo   41:21 16 +3:06 41:21 16      
  2. Alice Hugosson   48:21 14 +2:12 1:29:42 13 -3    
  3. Sarina Jenzer   1:18:15 5 +2:08 2:47:57 12 -1    
  4. Helena Karlsson   35:04 3 +2:59 3:23:01 3 -9    
  5. Anna Bachman   1:05:01 12 +5:39 4:28:02 6 +3    
8 IFK Lidingö SOK 1 10MILA-KAVLEN       11:15:41        
  1. Jere Sipponen   1:12:36 55 +8:57 1:12:36 55      
  2. Anders Carlsson   1:19:06 2 +0:50 2:31:42 14 -41    
  3. Rasmus Rörholt Theisen   44:25 13 +3:01 3:16:07 15 +1    
  4. Hector Haines   1:51:35 23 +7:51 5:07:42 9 -6    
  5. Nicolas Simonin   47:55 17 +4:39:05 5:55:37 11 +2    
  6. Erik Ivarsson Sandberg   45:06 2 +0:27 6:40:43 5 -6    
  7. Jere Pajunen   1:14:59 14 +5:40 7:55:42 8 +3    
  8. Mårten Boström   55:48 2 +0:22 8:51:30 6 -2    
  9. David Andersson   44:56 9 +4:10 9:36:26 6 0    
  10. Øystein Kvaal Østerbø   1:39:15 17 +6:54 11:15:41 8 +2    
32 IFK Lidingö SOK 2 DAMKAVLEN       4:53:59        
  1. Matleena Boström   43:27 58 +5:12 43:27 58      
  2. Niina Hulkkonen   53:27 65 +7:18 1:36:54 53 -5    
  3. Linnéa Claesdotter   1:26:50 42 +10:43 3:03:44 51 -2    
  4. Sofia Törnqvist   41:17 33 +9:12 3:45:01 38 -13    
  5. Adela Indrakova   1:08:58 26 +9:36 4:53:59 32 -6    
60 IFK Lidingö SOK 2 10MILA-KAVLEN       13:26:14        
  1. Bryan Russel-Keely   1:22:03 137 +18:24 1:22:03 137      
  2. Rasmus Palmqvist Aslaksen   1:29:38 73 +11:22 2:51:41 86 -51    
  3. Mattias Johansson   51:47 79 +10:23 3:43:28 80 -6    
  4. Niklas Serrander   2:13:13 69 +29:29 5:56:41 71 -9    
  5. Ville Keskisaari   54:01 46 +4:45:11 6:50:42 64 -7    
  6. Martin Larbo   59:10 90 +14:31 7:49:52 62 -2    
  7. Simon Schuster   1:30:13 78 +20:54 9:20:05 63 +1    
  8. Sixten Hillerhag   1:11:51 68 +16:25 10:31:56 62 -1    
  9. Erik Jansson   58:24 74 +17:38 11:30:20 62 0    
  10. Timo Mähönen   1:55:54 54 +23:33 13:26:14 60 -2    
89 IFK Lidingö SOK 3 DAMKAVLEN       5:35:34        
  1. Julia Rajan   44:45 92 +6:30 44:45 92      
  2. Elisabeth Hansson   54:50 79 +8:41 1:39:35 77 -15    
  3. Barbora Pijáková   1:39:56 127 +23:49 3:19:31 92 +15    
  4. Jutta Jussila   48:10 98 +16:05 4:07:41 88 -4    
  5. Susanna Tervo   1:27:53 104 +28:31 5:35:34 89 +1    
92 IFK Lidingö SOK 2 UNGDOMSKAVLEN       2:01:11        
  1. Robert Olsson Kihlborg   29:47 160 +7:59 29:47 160      
  2. Ella Broquist   21:58 103 +4:48 51:45 125 -35    
  2. Signe Hillerhag   24:20 207 +7:10 54:07        
  3. Anders Widlund   35:15 163 +12:58 1:27:00 117 -8    
  3. Ludvig Jarlemark   35:19 164 +13:02 1:27:04        
  4. Lisa Thunell   34:11 80 +7:40 2:01:11 92 -25    
196 IFK Lidingö SOK 1 UNGDOMSKAVLEN       2:25:49        
  1. Lukas Werner   26:44 75 +4:56 26:44 75      
  2. Agnes Damberg   22:51 143 +5:41 49:35 86 +11    
  3. Anton Ström   48:19 349 +26:02 1:37:54 167 +81    
  4. Amelie Rajan   47:55 226 +21:24 2:25:49 196 +29    
246 IFK Lidingö SOK 4 DAMKAVLEN       7:13:49        
  1. Ebba Ganslandt   47:44 135 +9:29 47:44 135      
  2. Evelyn Wendelius   1:08:22 217 +22:13 1:56:06 189 +54    
  3. Ramona Åkermarck-Mähönen   2:14:57 283 +58:50 4:11:03 245 +56    
  4. Karolina Bjärnlid   1:13:11 279 +41:06 5:24:14 266 +21    
  5. Isabella Tapper   1:49:35 212 +50:13 7:13:49 246 -20    
  IFK Lidingö SOK 5 DAMKAVLEN       ej godkänd        
  1. Nina Karlsson   1:04:12 302 +25:57 1:04:12 302      
  2. Anneli Wendelius   2:21:33 329 +1:35:24 3:25:45 328 +26    
  3. Teija Leppinen   2:15:55 285 +59:48 5:41:40 316 -12    
  4. Cina Broquist   1:48:01 322   7:29:41 312 -4    
  5. Christina Perneby   ej godkänd     ej godkänd        
  IFK Lidingö SOK 3 10MILA-KAVLEN       ej godkänd        
  1. Antonio Serini   1:34:13 217 +30:34 1:34:13 217      
  2. Måns Tistad   ej godkänd     ej godkänd        
  3. Magnus Rajan   1:02:39 146 +21:15 ej godkänd        
  4. Nils Malm   2:44:12 189 +1:00:28 ej godkänd        
  5. Tapani Mattus   1:28:34 267 +5:19:44 ej godkänd        
  6. Lukas Werner   59:05 87 +14:26 ej godkänd        
  7. Per Damberg   2:10:56 238 +1:01:37 ej godkänd        
  8. Hans Liwång   1:58:04 199 +1:02:38 ej godkänd        
  9. Petter Boding   1:16:11 235   ej godkänd        
  10. Andrew Quin   2:03:12 135   ej godkänd    
Skribent: Robert Larsson
E-post: This is a mailto link

VÅRA SOCIALA MEDIER:



STOLT ARRANGÖR AV:

lidingoloppet-logo.svg

SAMARBETSPARTNERS:

noname logo med platta

Postadress:
IFK Lidingö SOK - Orientering
PDF-fakturor: This is a mailto link, Vasavägen 82
18141 Lidingö

Besöksadress:
Vasavägen 82
18141 Lidingö

Kontakt:
Tel: 0730203462
E-post: This is a mailto link

Se all info